Ocasia logo
Ocasia logo

Jakarta - Palembang 2018

Rank NOC Total Rank by
Total
1    China 132 92 65 289 1
  Archery 1 0 2 3  
  XINYAN ZHANG    Recurve Women's Individual    
  People's Republic of China    Recurve Men's Team    
  People's Republic of China    Recurve Mixed Team    
  Artistic Gymnastics 8 5 5 18  
  Chaopan Lin    Men's Individual All-Around    
  Jingyuan Zou    Men's Parallel Bars    
  Shudi Deng    Men's Rings    
  People's Republic of China    Men's Team    
  Yile Chen    Women's Individual All-Around    
  Yile Chen    Women's Balance Beam    
  Tingting Liu    Women's Uneven Bars    
  People's Republic of China    Women's Team    
  Wei Sun    Men's Horizontal Bar    
  Ruoteng Xiao    Men's Parallel Bars    
  Jingyuan Zou    Men's Pommel Horse    
  Huan Luo    Women's Individual All-Around    
  Huan Luo    Women's Uneven Bars    
  Ruoteng Xiao    Men's Individual All-Around    
  Chaopan Lin    Men's Floor Exercise    
  Ruoteng Xiao    Men's Horizontal Bar    
  Wei Sun    Men's Pommel Horse    
  Jin Zhang    Women's Balance Beam    
  Artistic Swimming 2 0 0 2  
  People's Republic of China    Duets    
  People's Republic of China    Teams    
  Athletics 12 12 9 33  
  Bingtian Su    Men's 100m    
  Wenjun Xie    Men's 110m Hurdles    
  Kaihua Wang    Men's 20km Race Walk    
  Yu Wang    Men's High Jump    
  Jianan Wang    Men's Long Jump    
  Jiayu Yang    Women's 20km Race Walk    
  Chunyu Wang    Women's 800m    
  Yang Chen    Women's Discus Throw    
  Na Luo    Women's Hammer Throw    
  Shiying Liu    Women's Javelin Throw    
  Ling Li    Women's Pole Vault    
  Lijiao Gong    Women's Shot Put    
  Qin Wang    Men's 50km Race Walk    
  Qizhen Liu    Men's Javelin Throw    
  Yaoguang Zhang    Men's Long Jump    
  Jie Yao    Men's Pole Vault    
  Yang Liu    Men's Shot Put    
  Shijie Qieyang    Women's 20km Race Walk    
  People's Republic of China    Women's 4 x 100m Relay    
  Bin Feng    Women's Discus Throw    
  Zheng Wang    Women's Hammer Throw    
  Qingling Wang    Women's Heptathlon    
  Huihui Lyu    Women's Javelin Throw    
  Yang Gao    Women's Shot Put    
  Changhong Zhao    Men's 10,000m    
  Xiangqian Jin    Men's 20km Race Walk    
  People's Republic of China    Men's 4 x 100m Relay    
  Bujie Duo    Men's Marathon    
  Shuo Cao    Men's Triple Jump    
  Deshun Zhang    Women's 10,000m    
  Yongli Wei    Women's 100m    
  Yongli Wei    Women's 200m    
  Xiaoling Xu    Women's Long Jump    
  Badminton 3 1 2 6  
  People's Republic of China    Men's Team    
  People's Republic of China    Women's Doubles    
  People's Republic of China    Mixed Doubles    
  People's Republic of China    Women's Team    
  People's Republic of China    Men's Doubles    
  People's Republic of China    Mixed Doubles    
  Basketball 3x3 2 0 0 2  
  People's Republic of China    Men 3x3    
  People's Republic of China    Women 3x3    
  Basketball 5x5 2 0 0 2  
  People's Republic of China    Men    
  People's Republic of China    Women    
  Beach Volleyball 1 0 0 1  
  People's Republic of China    Women    
  Boxing 2 0 3 5  
  Yuan Chang       
  Junhua Yin       
  Zhonglin Wu       
  Boxiang Xu       
  Jun Shan       
  Bridge 3 1 2 6  
  People's Republic of China       
  People's Republic of China       
  People's Republic of China       
  People's Republic of China       
  People's Republic of China       
  People's Republic of China       
  Canoe/Kayak Slalom 2 2 0 4  
  Xin QUAN    Kayak (K1) Men    
  Shi CHEN    Canoe Single (C1) Women    
  Fangjia CHEN    Canoe Single (C1) Men    
  Tong LI    Kayak (K1) Women    
  Canoe/Kayak Sprint and TBR 10 3 0 13  
  People's Republic of China    Men's Canoe Double 1000m    
  People's Republic of China    MC2 200m    
  People's Republic of China    MTBR-12 200m    
  People's Republic of China    Men's Kayak Double 1000m    
  People's Republic of China    WC2 500m    
  MENGYA SUN    Women's Canoe Single 200m    
  People's Republic of China    WTBR-12 200m    
  People's Republic of China    Women's Kayak Double 500m    
  People's Republic of China    Women's Kayak Four 500m    
  YUE LI    Women's Kayak Single 500m    
  People's Republic of China    MTBR-12 500m    
  People's Republic of China    WTBR-12 500m    
  YUE LI    Women's Kayak Single 200m    
  Cycling BMX 1 0 0 1  
  YARU ZHANG    Women    
  Cycling Mountain Bike 2 2 0 4  
  HAO MA    Men's Cross-country    
  BIANWA YAO    Women's Cross-country    
  XIANJING LYU    Men's Cross-country    
  HONGFENG LI    Women's Cross-country    
  Cycling Road 0 1 0 1  
  YIXIAN PU    Women's Individual Road Race    
  Cycling Track 3 2 2 7  
  People's Republic of China    Men's Team Pursuit    
  People's Republic of China    Men's Team Sprint    
  People's Republic of China    Women's Team Sprint    
  HONG WANG    Women's 3000m Individual Pursuit    
  People's Republic of China    Women's Team Pursuit    
  TIANSHI ZHONG    Women's Keirin    
  People's Republic of China    Women's Madison    
  Diving 10 6 0 16  
  JIAN YANG    Men's 10m Platform    
  People's Republic of China    Men's Synchronised 10m Platform    
  JIANFENG PENG    Men's 1m Springboard    
  SIYI XIE    Men's 3m Springboard    
  People's Republic of China    Men's Synchronised 3m Springboard    
  YAJIE SI    Women's 10m Platform    
  People's Republic of China    Women's Synchronised 10m Platform    
  HAN WANG    Women's 1m Springboard    
  TINGMAO SHI    Women's 3m Springboard    
  People's Republic of China    Women's Synchronised 3m Springboard    
  BO QIU    Men's 10m Platform    
  CHENGMING LIU    Men's 1m Springboard    
  YUAN CAO    Men's 3m Springboard    
  JIAQI ZHANG    Women's 10m Platform    
  YIWEN CHEN    Women's 1m Springboard    
  HAN WANG    Women's 3m Springboard    
  Equestrian 0 0 1 1  
  Alex HUA TIAN    Eventing Individual    
  Fencing 3 6 2 11  
  MENGKAI HUANG    Men's Foil Individual    
  JIARUI QIAN    Women's Sabre Individual    
  People's Republic of China    Women's Epee Team    
  People's Republic of China    Men's Epee Team    
  YIWEN SUN    Women's Epee Individual    
  YITING FU    Women's Foil Individual    
  YAQI SHAO    Women's Sabre Individual    
  People's Republic of China    Women's Foil Team    
  People's Republic of China    Women's Sabre Team    
  People's Republic of China    Men's Foil Team    
  People's Republic of China    Men's Sabre Team    
  Football 0 1 0 1  
  People's Republic of China    Women    
  Golf 0 2 2 4  
  People's Republic of China    Men's Team    
  WENBO LIU    Women's Individual    
  CHENG JIN    Men's Individual    
  People's Republic of China    Women's Team    
  Handball 0 1 0 1  
  People's Republic of China    Women    
  Hockey 0 0 1 1  
  People's Republic of China    Women    
  Judo 0 0 4 4  
  Jing TANG    Women -63 kg    
  Zhenzhao MA    Women -78 kg    
  Yan WANG    Women +78 kg    
  People's Republic of China    Mixed Team    
  Karate 1 2 0 3  
  XIAOYAN YIN    Women's -61kg    
  LINGLING TANG    Women's -68kg    
  MENGMENG GAO    Women's +68kg    
  Modern Pentathlon 1 0 1 2  
  MINGYU ZHANG    Women's Individual    
  SHUAI LUO    Men's Individual    
  Rhythmic Gymnastics 0 0 1 1  
  Yating Zhao    Ind. All-Around    
  Roller Skate 0 1 0 1  
  Guo Dan    Women's Road 20 Km Race Final    
  Rowing 9 1 0 10  
  People's Republic of China    Men's Pair    
  People's Republic of China    Lightweight Men's Four    
  LIANG ZHANG    Men's Single Sculls    
  People's Republic of China    Women's Pair    
  People's Republic of China    Women's Four    
  YUNXIA CHEN    Women's Single Sculls    
  DANDAN PAN    Lightweight Women's Single Sculls    
  People's Republic of China    Women's Double Sculls    
  People's Republic of China    Lightweight Women's Double Sculls    
  People's Republic of China    Men's Double Sculls    
  Rugby Sevens 0 1 0 1  
  People's Republic of China    Women    
  Sailing 3 4 0 7  
  Kun Bi    RS:X Men    
  Peina Chen    RS:X Women    
  People's Republic of China    Mixed RS One    
  People's Republic of China    470 Men    
  People's Republic of China    470 Women    
  Dongshuang Zhang    Laser Radial    
  Jianxiong Wang    Open Laser 4.7    
  Shooting 8 5 2 15  
  HAORAN YANG    10m Air Rifle Men    
  ZICHENG HUI    50m Rifle 3 Positions Men    
  ZHAONAN YAO    25m Rapid Fire Pistol Men    
  QIAN WANG    10m Air Pistol Women    
  RUOZHU ZHAO    10m Air Rifle Women    
  QINGNIAN LI    Double Trap Women    
  XINQIU ZHANG    Trap Women    
  People's Republic of China    10m Air Pistol Mixed Team    
  JUNMIN LIN    25m Rapid Fire Pistol Men    
  DI JIN    Skeet Men    
  YITING BAI    Double Trap Women    
  MENG WEI    Skeet Women    
  People's Republic of China    10m Air Rifle Mixed Team    
  YU GAN    10m Running Target Mixed Men    
  People's Republic of China    Trap Mixed Team    
  Skateboarding 0 0 1 1  
  XIN ZHANG    Women's Park    
  Soft Tennis 0 0 2 2  
  YUANYI YU    Women's Singles    
  People's Republic of China    Women's Team    
  Softball 0 0 1 1  
  People's Republic of China    Women    
  Sport Climbing 0 2 3 5  
  Qixin Zhong    Men's Speed    
  People's Republic of China    Women's Speed Relay    
  People's Republic of China    Men's Speed Relay    
  Cuilian He    Women's Speed    
  People's Republic of China    Women's Speed Relay    
  Swimming 19 17 14 50  
  JIAYU XU    Men's 100m Backstroke    
  YANG SUN    Men's 1500m Freestyle    
  JIAYU XU    Men's 200m Backstroke    
  YANG SUN    Men's 200m Freestyle    
  SHUN WANG    Men's 200m Individual Medley    
  YANG SUN    Men's 400m Freestyle    
  People's Republic of China    Men's 4 x 100m Medley Relay    
  JIAYU XU    Men's 50m Backstroke    
  HEXIN YU    Men's 50m Freestyle    
  YANG SUN    Men's 800m Freestyle    
  JIANJIAHE WANG    Women's 1500m Freestyle    
  YAXIN LIU    Women's 200m Backstroke    
  YUFEI ZHANG    Women's 200m Butterfly    
  BINGJIE LI    Women's 200m Freestyle    
  JIANJIAHE WANG    Women's 400m Freestyle    
  People's Republic of China    Women's 4 x 200m Freestyle Relay    
  XIANG LIU    Women's 50m Backstroke    
  JIANJIAHE WANG    Women's 800m Freestyle    
  People's Republic of China    Mixed 4 x 100m Medley Relay    
  ZHUHAO LI    Men's 100m Butterfly    
  ZIBEI YAN    Men's 100m Breaststroke    
  People's Republic of China    Men's 4 x 100m Freestyle Relay    
  People's Republic of China    Men's 4 x 200m Freestyle Relay    
  PENG WANG    Men's 50m Butterfly    
  ZIBEI YAN    Men's 50m Breaststroke    
  YUFEI ZHANG    Women's 100m Butterfly    
  MENGHUI ZHU    Women's 100m Freestyle    
  BINGJIE LI    Women's 1500m Freestyle    
  JINGYAO YU    Women's 200m Breaststroke    
  JUNXUAN YANG    Women's 200m Freestyle    
  BINGJIE LI    Women's 400m Freestyle    
  People's Republic of China    Women's 4 x 100m Freestyle Relay    
  YUANHUI FU    Women's 50m Backstroke    
  YICHUN WANG    Women's 50m Butterfly    
  XIANG LIU    Women's 50m Freestyle    
  BINGJIE LI    Women's 800m Freestyle    
  HEXIN YU    Men's 100m Freestyle    
  XINJIE JI    Men's 1500m Freestyle    
  ZHUHAO LI    Men's 200m Butterfly    
  HAIYANG QIN    Men's 200m Breaststroke    
  XINJIE JI    Men's 200m Freestyle    
  HAIYANG QIN    Men's 200m Individual Medley    
  SHUN WANG    Men's 400m Individual Medley    
  JIE CHEN    Women's 100m Backstroke    
  JINGLIN SHI    Women's 100m Breaststroke    
  JUNXUAN YANG    Women's 100m Freestyle    
  XUWEI PENG    Women's 200m Backstroke    
  XINTONG LIN    Women's 50m Butterfly    
  JUNYANG FENG    Women's 50m Breaststroke    
  QINGFENG WU    Women's 50m Freestyle    
  Table Tennis 5 3 0 8  
  ZHENDONG FAN    Men's Singles    
  People's Republic of China    Men's Team    
  MANYU WANG    Women's Singles    
  People's Republic of China    Women's Team    
  People's Republic of China    Mixed Doubles    
  GAOYUAN LIN    Men's Singles    
  MENG CHEN    Women's Singles    
  People's Republic of China    Mixed Doubles    
  Taekwondo 1 2 2 5  
  ZONGSHI LUO    Women's -57 kg    
  SHUAI ZHAO    Men's -63 kg    
  People's Republic of China    Men's Team Poomsae    
  MENGYU ZHANG    Women's -67 kg    
  PAN GAO    Women's +67 kg    
  Tennis 2 2 0 4  
  People's Republic of China    Women's Doubles    
  QIANG WANG    Women's Singles    
  YIBING WU    Men's Singles    
  SHUAI ZHANG    Women's Singles    
  Trampoline Gymnastics 2 1 1 4  
  Dong Dong    Men's Trampoline    
  Lingling Liu    Women's Trampoline    
  Lei Gao    Men's Trampoline    
  Shouli Zhu    Women's Trampoline    
  Triathlon 0 1 1 2  
  Mengying Zhong    Women's Final    
  Mingxu Li    Men's Final    
  Volleyball 1 0 0 1  
  People's Republic of China    Women    
  Water Polo 1 0 0 1  
  People's Republic of China    Women    
  Wrestling 2 3 1 6  
  FENG ZHOU    Women's Freestyle 68kg    
  QIAN ZHOU    Women's Freestyle 76kg    
  ZHIWEI DENG    Men's Freestyle 125kg    
  DI XIAO    Men's Greco-Roman 97kg    
  XINGRU PEI    Women's Freestyle 57kg    
  BIN YANG    Men's Greco-Roman 77kg    
  Wushu 10 2 0 12  
  GUOSHUN SHEN    Men's Sanda -56kg    
  MENGFAN LI    Men's Sanda -65kg    
  PEIYUAN SUN    Men's Changquan    
  ZHAOHUA WU    Men's Daoshu & Gunshu All-Round    
  ZHOULI CHEN    Men's Taijiquan & Taijijian All-Round    
  YUEYAO LI    Women's Sanda -52kg    
  YINGYING CAI    Women's Sanda -60kg    
  XINYI QI    Women's Changquan    
  MENGJIAO GUO    Women's Jianshu & Qiangshu All-Round    
  LU TANG    Women's Nanquan & Nandao All-Round    
  XUETAO WANG    Men's Sanda -60kg    
  ZHANWEI SHI    Men's Sanda -70kg    
2    Japan 75 56 74 205 2
  Archery 1 0 1 2  
  Japan    Recurve Mixed Team    
  Japan    Recurve Women's Team    
  Artistic Gymnastics 0 3 3 6  
  Shogo Nonomura    Men's Individual All-Around    
  Shogo Nonomura    Men's Rings    
  Japan    Men's Team    
  Kenta Chiba    Men's Parallel Bars    
  Shiho Nakaji    Women's Floor Exercise    
  Japan    Women's Team    
  Artistic Swimming 0 2 0 2  
  Japan    Duets    
  Japan    Teams    
  Athletics 6 2 10 18  
  Yuki Koike    Men's 200m    
  Japan    Men's 4 x 100m Relay    
  Hayato Katsuki    Men's 50km Race Walk    
  Keisuke Ushiro    Men's Decathlon    
  Hiroto Inoue    Men's Marathon    
  Seito Yamamoto    Men's Pole Vault    
  Toshikazu Yamanishi    Men's 20km Race Walk    
  Keiko Nogami    Women's Marathon    
  Ryota Yamagata    Men's 100m    
  Shunya Takayama    Men's 110m Hurdles    
  Kazuya Shiojiri    Men's 3000m Steeplechase    
  Takatoshi Abe    Men's 400m Hurdles    
  Japan    Men's 4 x 400m Relay    
  Akihiko Nakamura    Men's Decathlon    
  Naoto Tobe    Men's High Jump    
  Kumiko Okada    Women's 20km Race Walk    
  Hitomi Katsuyama    Women's Hammer Throw    
  Yuki Yamasaki    Women's Heptathlon    
  Badminton 1 1 4 6  
  Japan    Women's Team    
  Japan    Women's Doubles    
  KENTA NISHIMOTO    Men's Singles    
  Japan    Men's Team    
  Japan    Women's Doubles    
  AKANE YAMAGUCHI    Women's Singles    
  Baseball 0 1 0 1  
  Japan    Men    
  Basketball 3x3 0 1 0 1  
  Japan    Women 3x3    
  Basketball 5x5 0 0 1 1  
  Japan    Women    
  Beach Volleyball 0 1 0 1  
  Japan    Women    
  Bowling 2 0 0 2  
  Japan    Men's Trios    
  MIRAI ISHIMOTO    Women's Masters    
  Boxing 0 0 1 1  
  Daisuke Narimatsu       
  Canoe/Kayak Slalom 2 1 0 3  
  Takuya HANEDA    Canoe Single (C1) Men    
  Aki YAZAWA    Kayak (K1) Women    
  Kazuya ADACHI    Kayak (K1) Men    
  Canoe/Kayak Sprint and TBR 0 0 2 2  
  Japan    Women's Kayak Double 500m    
  YUKA ONO    Women's Kayak Single 200m    
  Cycling BMX 1 0 0 1  
  YOSHITAKU NAGASAKO    Men    
  Cycling Road 0 2 2 4  
  FUMIYUKI BEPPU    Men's Individual Road Race    
  ERI YONAMINE    Women's Individual Time Trial    
  FUMIYUKI BEPPU    Men's Individual Time Trial    
  ERI YONAMINE    Women's Individual Road Race    
  Cycling Track 2 3 4 9  
  EIYA HASHIMOTO    Men's Omnium    
  YUMI KAJIHARA    Women's Omnium    
  YUDAI NITTA    Men's Keirin    
  RYO CHIKATANI    Men's 4000m Ind. Pursuit    
  TOMOHIRO FUKAYA    Men's Sprint    
  Japan    Men's Madison    
  Japan    Men's Team Pursuit    
  Japan    Men's Team Sprint    
  Japan    Women's Team Pursuit    
  Diving 0 0 1 1  
  Japan    Men's Synchronised 3m Springboard    
  Equestrian 3 1 0 4  
  Japan    Dressage Team    
  YOSHIAKI OIWA    Eventing Individual    
  Japan    Eventing Team    
  Japan    Jumping Team    
  Fencing 2 0 6 8  
  Japan    Men's Epee Team    
  Japan    Women's Foil Team    
  KOKI KANO    Men's Epee Individual    
  Japan    Men's Foil Team    
  SERA AZUMA    Women's Foil Individual    
  NORIKA TAMURA    Women's Sabre Individual    
  Japan    Women's Epee Team    
  Japan    Women's Sabre Team    
  Football 1 1 0 2  
  Japan    Women    
  Japan    Men    
  Golf 2 0 0 2  
  KEITA NAKAJIMA    Men's Individual    
  Japan    Men's Team    
  Handball 0 0 1 1  
  Japan    Women    
  Hockey 2 0 0 2  
  Japan    Men    
  Japan    Women    
  Judo 9 3 1 13  
  Kentaro IIDA    Men -100 kg    
  Shohei ONO    Men -73 kg    
  Natsumi TSUNODA    Women -52 kg    
  Momo TAMAOKI    Women -57 kg    
  Nami NABEKURA    Women -63 kg    
  Saki NIIZOE    Women -70 kg    
  Ruika SATO    Women -78 kg    
  Akira SONE    Women +78 kg    
  Japan    Mixed Team    
  Toru SHISHIME    Men -60 kg    
  Joshiro MARUYAMA    Men -66 kg    
  Ami KONDO    Women -48 kg    
  Mashu BAKER    Men -90 kg    
  Karate 4 0 2 6  
  RYUTARO ARAGA    Men's -84kg    
  RYO KIYUNA    M Kata    
  KIYOU SHIMIZU    W Kata    
  AYUMI UEKUSA    Women's +68kg    
  MIHO MIYAHARA    Women's -50kg    
  KAYO SOMEYA    Women's -68kg    
  Paragliding 1 1 0 2  
  Japan    Men's Team Cross Country    
  Japan    Women's Team Cross Country    
  Rowing 1 0 2 3  
  Japan    Lightweight Men's Double Sculls    
  Japan    Men's Pair    
  RYUTA ARAKAWA    Men's Single Sculls    
  Rugby Sevens 1 1 0 2  
  Japan    Women    
  Japan    Men    
  Sailing 4 0 0 4  
  Japan    470 Men    
  Japan    49er Men    
  Japan    470 Women    
  Manami Doi    Laser Radial    
  Sambo 0 0 1 1  
  NATSUKI TOMI    Women's 68kg    
  Sepaktakraw 0 1 1 2  
  Japan    Men's Quadrant    
  Japan    Men's Team Doubles    
  Shooting 0 1 1 2  
  TOMOYUKI MATSUDA    10m Air Pistol Men    
  TAKAYUKI MATSUMOTO    50m Rifle 3 Positions Men    
  Skateboarding 3 2 0 5  
  KENSUKE SASAOKA    Men's Park    
  KEYAKI IKE    Men's Street    
  SAKURA YOSOZUMI    Women's Park    
  KAYA ISA    Women's Park    
  KAYA ISA    Women's Street    
  Soft Tennis 2 1 1 4  
  NOA TAKAHASHI    Women's Singles    
  Japan    Women's Team    
  Japan    Men's Team    
  Japan    Mixed Doubles    
  Softball 1 0 0 1  
  Japan    Women    
  Sport Climbing 1 1 1 3  
  AKIYO NOGUCHI    Women's Combined    
  KOKORO FUJII    Men's Combined    
  TOMOA NARASAKI    Men's Combined    
  Squash 0 0 1 1  
  Japan    Women's Team    
  Swimming 19 20 13 52  
  YASUHIRO KOSEKI    Men's 100m Breaststroke    
  SHINRI SHIOURA    Men's 100m Freestyle    
  DAIYA SETO    Men's 200m Butterfly    
  YASUHIRO KOSEKI    Men's 200m Breaststroke    
  DAIYA SETO    Men's 400m Individual Medley    
  Japan    Men's 4 x 100m Freestyle Relay    
  Japan    Men's 4 x 200m Freestyle Relay    
  YASUHIRO KOSEKI    Men's 50m Breaststroke    
  NATSUMI SAKAI    Women's 100m Backstroke    
  RIKAKO IKEE    Women's 100m Butterfly    
  SATOMI SUZUKI    Women's 100m Breaststroke    
  RIKAKO IKEE    Women's 100m Freestyle    
  KANAKO WATANABE    Women's 200m Breaststroke    
  YUI OHASHI    Women's 400m Individual Medley    
  Japan    Women's 4 x 100m Freestyle Relay    
  Japan    Women's 4 x 100m Medley Relay    
  RIKAKO IKEE    Women's 50m Butterfly    
  SATOMI SUZUKI    Women's 50m Breaststroke    
  RIKAKO IKEE    Women's 50m Freestyle    
  RYOSUKE IRIE    Men's 100m Backstroke    
  KATSUMI NAKAMURA    Men's 100m Freestyle    
  RYOSUKE IRIE    Men's 200m Backstroke    
  NAO HOROMURA    Men's 200m Butterfly    
  IPPEI WATANABE    Men's 200m Breaststroke    
  KATSUHIRO MATSUMOTO    Men's 200m Freestyle    
  KOSUKE HAGINO    Men's 200m Individual Medley    
  NAITO EHARA    Men's 400m Freestyle    
  KOSUKE HAGINO    Men's 400m Individual Medley    
  Japan    Men's 4 x 100m Medley Relay    
  RYOSUKE IRIE    Men's 50m Backstroke    
  KATSUMI NAKAMURA    Men's 50m Freestyle    
  SHOGO TAKEDA    Men's 800m Freestyle    
  ANNA KONISHI    Women's 100m Backstroke    
  REONA AOKI    Women's 100m Breaststroke    
  NATSUMI SAKAI    Women's 200m Backstroke    
  SACHI MOCHIDA    Women's 200m Butterfly    
  YUI OHASHI    Women's 200m Individual Medley    
  Japan    Women's 4 x 200m Freestyle Relay    
  Japan    Mixed 4 x 100m Medley Relay    
  YUKI KOBORI    Men's 100m Butterfly    
  KEITA SUNAMA    Men's 200m Backstroke    
  KOSUKE HAGINO    Men's 400m Freestyle    
  SHUNICHI NAKAO    Men's 50m Freestyle    
  WAKA KOBORI    Women's 1500m Freestyle    
  SUZUKA HASEGAWA    Women's 200m Butterfly    
  REONA AOKI    Women's 200m Breaststroke    
  CHIHIRO IGARASHI    Women's 200m Freestyle    
  MIHO TERAMURA    Women's 200m Individual Medley    
  CHIHIRO IGARASHI    Women's 400m Freestyle    
  SAKIKO SHIMIZU    Women's 400m Individual Medley    
  NATSUMI SAKAI    Women's 50m Backstroke    
  WAKA KOBORI    Women's 800m Freestyle    
  Taekwondo 0 0 2 2  
  SERGIO SUZUKI (SUZUKI MORON    Men's -58 kg    
  MIYU YAMADA    Women's -49 kg    
  Tennis 0 0 3 3  
  Japan    Men's Doubles    
  Japan    Men's Doubles    
  Japan    Women's Doubles    
  Japan    Mixed Doubles    
  Trampoline Gymnastics 0 1 0 1  
  Hikaru Mori    Women's Trampoline    
  Triathlon 3 0 0 3  
  Jumpei Furuya    Men's Final    
  Yuko Takahashi    Women's Final    
  Japan    Mixed Final    
  Water Polo 0 1 1 2  
  Japan    Men    
  Japan    Women    
  Weightlifting 0 0 1 1  
  MIKIKO ANDOH    Women's 58kg    
  Wrestling 1 3 6 10  
  SHINOBU OTA    Men's Greco-Roman 60kg    
  DAICHI TAKATANI    Men's Freestyle 65kg    
  YUKI IRIE    Women's Freestyle 50kg    
  HIROE MINAGAWA    Women's Freestyle 76kg    
  YUKI TAKAHASHI    Men's Freestyle 57kg    
  YUHI FUJINAMI    Men's Freestyle 74kg    
  ARATA SONODA    Men's Greco-Roman 130kg    
  HARUNA OKUNO    Women's Freestyle 53kg    
  KATSUKI SAKAGAMI    Women's Freestyle 57kg    
  RISAKO KAWAI    Women's Freestyle 62kg    
  Wushu 0 1 0 1  
  TOMOHIRO ARAYA    Men's Taijiquan & Taijijian All-Round    
3    Republic of Korea 49 58 70 177 3
  Archery 4 3 1 8  
  Republic of Korea    Compound Men's Team    
  WOOJIN KIM    Recurve Men's Individual    
  Republic of Korea    Compound Women's Team    
  Republic of Korea    Recurve Women's Team    
  WOOSEOK LEE    Recurve Men's Individual    
  Republic of Korea    Recurve Men's Team    
  Republic of Korea    Compound Mixed Team    
  CHAEYOUNG KANG    Recurve Women's Individual    
  Artistic Gymnastics 2 1 1 4  
  Hansol Kim    Men's Floor Exercise    
  Seojeong Yeo    Women's Vault    
  Hansol Kim    Men's Vault    
  Republic of Korea    Men's Team    
  Athletics 1 1 3 5  
  Hyelim Jung    Women's 100m Hurdles    
  Sanghyeok Woo    Men's High Jump    
  Hyunmyeong Joo    Men's 50km Race Walk    
  Gyeong Ae Gim    Women's Javelin Throw    
  Eunji Lim    Women's Pole Vault    
  Baseball 1 0 0 1  
  Republic of Korea    Men    
  Basketball 3x3 0 1 0 1  
  Republic of Korea    Men 3x3    
  Basketball 5x5 0 0 1 1  
  Republic of Korea    Men    
  Bowling 2 2 2 6  
  Republic of Korea    Men's Team of Six    
  Republic of Korea    Women's Team of Six    
  JONG WOO PARK    Men's Masters    
  YEONJI LEE    Women's Masters    
  SEONGHOI KOO    Men's Masters    
  NAYOUNG LEE    Women's Masters    
  Boxing 1 0 0 1  
  Yeonji Oh       
  Canoe/Kayak Sprint and TBR 1 1 1 3  
  GWANGHEE CHO    Men's Kayak Single 200m    
  Republic of Korea    MK4 500m    
  SUNJA LEE    Women's Kayak Single 500m    
  Cycling Road 2 0 0 2  
  AHREUM NA    Women's Individual Road Race    
  AHREUM NA    Women's Individual Time Trial    
  Cycling Track 4 3 4 11  
  SANGHOON PARK    Men's 4000m Ind. Pursuit    
  Republic of Korea    Women's Madison    
  JUMI LEE    Women's 3000m Individual Pursuit    
  Republic of Korea    Women's Team Pursuit    
  Republic of Korea    Men's Madison    
  HYEJIN LEE    Women's Keirin    
  HYEJIN LEE    Women's Sprint    
  CHAEBIN IM    Men's Sprint    
  YOURI KIM    Women's Omnium    
  SUNYOUNG CHO    Women's Sprint    
  Republic of Korea    Women's Team Sprint    
  Diving 0 2 3 5  
  Republic of Korea    Men's Synchronised 10m Platform    
  Republic of Korea    Men's Synchronised 3m Springboard    
  HARAM WOO    Men's 10m Platform    
  HARAM WOO    Men's 1m Springboard    
  SUJI KIM    Women's 1m Springboard    
  Equestrian 0 1 1 2  
  Republic of Korea    Dressage Team    
  HYEOK KIM    Dressage Individual    
  Fencing 6 3 6 15  
  BONGIL GU    Men's Sabre Individual    
  Republic of Korea    Men's Foil Team    
  Republic of Korea    Men's Sabre Team    
  YOUNGMI KANG    Women's Epee Individual    
  HEE SOOK JEON    Women's Foil Individual    
  Republic of Korea    Women's Sabre Team    
  SANGYOUNG PARK    Men's Epee Individual    
  SANGUK OH    Men's Sabre Individual    
  Republic of Korea    Women's Epee Team    
  JINSUN JUNG    Men's Epee Individual    
  YOUNG KI SON    Men's Foil Individual    
  Republic of Korea    Men's Epee Team    
  INJEONG CHOI    Women's Epee Individual    
  JIYEON KIM    Women's Sabre Individual    
  Republic of Korea    Women's Foil Team    
  Football 1 0 1 2  
  Republic of Korea    Men    
  Republic of Korea    Women    
  Golf 0 2 1 3  
  SEUNGTAEK OH    Men's Individual    
  Republic of Korea    Women's Team    
  Republic of Korea    Men's Team    
  Handball 1 0 1 2  
  Republic of Korea    Women    
  Republic of Korea    Men    
  Judo 4 6 3 13  
  Baul AN    Men -66 kg    
  Donghan GWAK    Men -90 kg    
  Sungmin KIM    Men +100 kg    
  Bokyeong JEONG    Women -48 kg    
  Guham CHO    Men -100 kg    
  Changrim AN    Men -73 kg    
  Dasol PARK    Women -52 kg    
  Seongyeon KIM    Women -70 kg    
  Yujin PARK    Women -78 kg    
  Minjeong KIM    Women +78 kg    
  Harim LEE    Men -60 kg    
  Heeju HAN    Women -63 kg